Zespół projektowy

dr inż. Ewa Knapik - kierownik projektu


Dr inż. Ewa Knapik jest obecnie zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Inżynierii Naftowej WWNiG AGH. Tytuł zawodowy magistra inżyniera uzyskała na kierunku technologia chemiczna na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Pracę doktorską nt. „Zastosowanie nanokompozytów do usuwania węglowodorów z wody złożowej w instalacji napowierzchniowej kopalni ropy naftowej” obroniła na WWNiG AGH w kwietniu 2019 roku. Praca została w 2020 roku nagrodzona przez Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską. Działalność naukowa dr inż. Ewy Knapik skupia się na zagospodarowaniu wód złożowych towarzyszących wydobyciu węglowodorów. Dorobek naukowy obejmuje łącznie 29 artykułów oraz wystąpień konferencyjnych, jak również wykonawstwo grantów krajowych i międzynarodowych. Ponadto w latach 2015-2020 dr inż. Ewa Knapik brała udział jako wykonawca w 12 pracach badawczo-rozwojowych zleconych przez krajowe firmy naftowe (PGNiG S.A., Lotos Petrobaltic). Dr inż. Ewa Knapik jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Jako kierownik projektu CompLithium odpowiada za merytoryczny nadzór nad realizacją projektu i zarządzanie zespołem badawczym.

mgr inż. Edyta Kuk - kierownik etapu I

Mgr inż. Edyta Kuk ukończyła studia II stopnia na kierunku Górnictwo i Geologia, specjalność Eksploatacja Złóż Surowców Płynnych na WWNiG AGH (2017 r.) oraz studia II stopnia na kierunku Informatyka, specjalność Systemy Inteligentne na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH w roku 2018. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Katedrze Inżynierii Naftowej. Praca naukowa mgr inż. Edyty Kuk skupia się wokół optymalizacji sposobu sterowania odwiertami na złożach węglowodorów (przewód doktorski nt. „Zastosowanie autoadaptacyjnych drzew decyzyjnych do sterowania odwiertami na złożach węglowodorów”). Dorobek naukowy mgr inż. Edyty Kuk obejmuje on 16 artykułów oraz 14 wystąpień konferencyjnych, jak również wykonawstwo grantów krajowych i międzynarodowych. Mgr inż. Edyta Kuk jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz międzynarodowego stowarzyszenia Society of Petroleum Engineers. W projekcie CompLithium mgr inż. Edyta Kuk odpowiada za opracowanie algorytmu/narzędzia do typowania złóż zdatnych do wdrożenia proponowanej technologii

dr inż. Grzegorz Rotko - kierownik etapu II

Absolwent kierunku technologia chemiczna na Politechnice Krakowskiej. W 2015 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych (Politechnika Krakowska). W trakcie doktoratu odbył staże naukowe na Wydziale Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie oraz w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni. Po zakończeniu doktoratu w ramach stażu podoktorskiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego brał udział w projekcie pt. „Zastosowanie chemicznych metod modyfikacji powierzchni w celu uzyskania dyspergowalnych w wodzie i biokompatybilnych nanoznaczników fluorescencyjnych w zakresie okna terapeutycznego” jako wykonawca. W 2017 roku podjął pracę jako Młodszy Specjalista ds. Badań i Wdrożeń w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty S.A. W czasie doktoratu dr inż. Grzegorz Rotko zajmował się badaniami w obszarze elektrochemii. W ramach staży odbytych w trakcie doktoratu zdobył również doświadczenie w zakresie skaningowej mikroskopii elektronowej oraz mikroskopii Ramana jako narzędzi do charakterystyki powierzchni materiałów (w tym nanomateriałów). Jest współautorem siedmiu prac naukowych w prestiżowych czasopismach naukowych z zakresu chemii fizycznej oraz nanotechnologii, a także dwóch wniosków patentowych. Dr inż. Grzegorz Rotko posiada bogate doświadczenie badawcze, jest specjalistą z 12 letnim doświadczeniem w zakresie chemii fizycznej i szeroko pojętej fizykochemii powierzchni, katalizy oraz chemii koloidów (w tym nanomateriałów). W niniejszym projekcie jest odpowiedzialny za rozwój materiałów sorpcyjnych pozwalających na selektywny odzysk litu z solanek złożowych oraz opracowanie założeń procesu przeróbki wód złożowych w stronę użytecznych produktów.

dr inż. Damian Janiga - kierownik etapu III

Absolwent kierunku Inżynieria Naftowa i Gazownicza na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH. W roku 2015 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt „Model optymalizacji udostępnienia i eksploatacji złoża węglowodorów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji”. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta na WWNiG AGH. Od 2020 roku pracuje również jako inżynier rozwoju oprogramowania w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB, Marine & Ports division. Dr inż. Damian Janiga jest współautorem 68 publikacji naukowych oraz autorem 2 wdrożonych rozwiązań przemysłowych. Za swoje osiągnięcia uzyskał w 2020 roku Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców. W projekcie Complithium jest odpowiedzialny za opracowanie modelu symulacyjnego dla wybranej formacji złożowej z założeniem maksymalizacji wydobycia solanki litonośnej w oparciu o metody sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

mgr inż. Jacek Hendel - kierownik etapu IV

Mgr inż. Jacek Hendel ukończył na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w Krakowie studia magisterskie na kierunkach: inżynieria naftowa i gazownicza (2012) oraz górnictwo i geologia inżynierska (2014). Ponadto w 2019 r., ukończył na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej studia podyplomowe pt.: „Przedmiarowanie, kosztorysowanie i planowanie robót budowlanych”. W trakcie studiów był wielokrotnym stypendystą Rektora AGH, firmy LOTOS S.A., Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso” oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. W październiku 2012 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego. W trakcie pracy na uczelni brał udział w kilku projektach B+R+I. W realizowanych grantach zajmował się głównie aspektami prawnymi i środowiskowymi prowadzenia szczelinowania pokładów węgla oraz ekonomiką produkcji gazu z zaniechanych kopalń węgla kamiennego. W analizach ekonomicznych używał metod stochastycznych (Monte Carlo). W ramach pracy naukowej, był autorem lub współautorem ok. 30 publikacji i wystąpień konferencyjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi obsługę organizacyjno-techniczną oraz doradztwo technologiczne w przemyśle budowlanym. W projekcie CompLithium odpowiada za analizę ekonomiczną wdrożenia proponowanej technologii na wybranym złożu oraz analizę stanu prawnego związanego z utylizacją wód złożowych w Polsce.